Słownik pojęć

I stadium: temu stanowi towarzyszą następujące objawy: bladość skóry i błon śluzowych, podkrążone oczy, rozszerzone źrenice, matowa cera, łamliwe włosy, zawroty głowy, niskie ciśnienie lub podwyższone tętno, częste bóle brzucha, zaostrzone kły, drżące dłonie, poparzenia po dłuższym kontakcie ze światłem dziennym. Po wypiciu około dziesięciu-piętnastu mililitrów krwi raz na sześć-osiem godzin połowa z objawów ulega złagodzeniu, a im głodniejszy pacjent, tym gorzej się czuje.

II stadium: może nastąpić po paru dniach od śmierci chorego.

anemia (niedokrwistość): zespół objawów pojawiających się w momencie, gdy we krwi nie ma dostatecznie dużo czerwonych krwinek (erytrocytów) albo gdy stężenie hemoglobiny przy prawidłowej ilości czerwonych krwinek jest zbyt małe. Do objawów anemii należą: osłabienie, ciągłe uczucie zmęczenia i znużenia (nawet po odpoczynku), blada skóra, blade błony śluzowe, przesuszone i łamiące się włosy, kołatanie serca, problemy z pamięcią, zawroty głowy i skłonność do depresji.

karmiciele: osoby, które dobrowolnie, ale odpłatnie, pozwalają choremu na karmienie się swoją krwią. Stawki za taką pracę są odgórnie ustalone przez rząd amerykański, tj. 8 dolarów za dziesięć ml krwi. Miesięcznie karmiciel nie może oddać więcej niż litr (kobiety) lub półtora litra (mężczyźni) krwi, co daje średnio 33 ml lub 50 ml krwi na dzień. Osoby bezpłatnie oddające krew chorym z rodziny również muszą figurować w bazie karmiących i dodatkowo otrzymują upust na wszystkie preparaty wspomagające proces krwiotwórczy.

obowiązkowe badania: osoby chcące zostać karmicielami muszą przejść szereg badań, w tym testy psychologiczne. Karmić krwią nie mogą osoby przewlekle chore, cierpiące w przeszłości na nowotwory złośliwe, zakażone wirusem HIV i po 60. roku życia.

Pacjent Zero: pierwszym zarejestrowanym chorym był mieszkający w Roswell trzydziestoletni mężczyzna pochodzenia meksykańskiego.

Share a Bite: międzynarodowe i najpopularniejsze forum w internecie, gdzie karmiciele dzielą się swoimi doświadczeniami, spostrzeżeniami i wątpliwościami.

wampiryzm: ze względu na wszystkie objawy nieoficjalna nazwa wirusa EDS.

wirus EDS: skrót od nazwy Erythrocytes Degradation Syndrome; jego genezę początkowo łączono z czynnikami prowadzącymi do anemii, jednak anemii nie powoduje wirus. EDS doprowadza do samoistnej degradacji czerwonych krwinek krwi. Do zarażenia dochodzi wyłącznie drogą powietrzną i nie u każdego rozwija się choroba, ale jeśli do tego dojdzie, to nie istnieje na nią skuteczny lek i chory musi żyć ze wszystkimi objawami, niezwykle uciążliwymi w przypadku dzieci oraz osób dorosłych, które wcześniej prowadziły bardzo aktywny tryb życia.

żywiciele: pojęcie stosowane zamiennie z karmicielami, jednak o mniej pogardliwym wybrzmieniu; wszyscy żywiciele na świecie są wpisani w bazę danych, a osoby, które dzielą się krwią z chorymi, lecz nie są w bazie, działają nielegalnie.

Obserwatorzy